W tym roku Siostry zapraszają nas do refleksji nad relacjami – przyjrzenia się temu, co je buduje, a co niszczy, zastanowienia się nad tym, jakie relacje dają nam smak i życie. Poruszona zostanie także kwestia dokonywania wyborów w kontekście relacji. Wszystko to, abyśmy mogły świadomie dbać o relacje, w których jesteśmy i które przed nami...

 

Zaakcentowania tych przestrzeni możemy spodziewać się podczas spotkań Akademika, a kto chce pogłębić temat zaproszony jest na konferencje formacyjne oraz środową modlitwę - nie przegap takiej okazji!

Skąd ten temat? Bóg stworzył nas jako osoby odrębne od siebie, lecz stworzone do budowania relacji - sposób ich przeżywania bardzo często kształtuje nasze poczucie szczęścia lub jego braku, motywuje nas do poszukiwań sensu i celu…

 

Obrazem do hasła jest ikona przyjaźni (Chrystus i Jego Przyjaciel Menas). *Kim jest ów mężczyzna o imieniu Menas? Wiadomo o nim niewiele, żył w pierwszych wiekach w prostocie, na pustyni, nieustannie szukając Chrystusa, zginął śmiercią męczeńską.

Na ikonie przedstawiony jest ze zwojem – rotulusem w ręku, który świadczy o jego mądrości. Kierując się tą mądrością wskazuje na Chrystusa. Chrystus zaś prostym, wymownym gestem obejmuje ramieniem przyjaciela, a w drugiej ręce trzyma Księgę – to znak Jego odwiecznego istnienia jako Logosu – Słowa.

Każdy z nas może idąc przez życie z własnym zwojem mądrości życiowej pod pachą, może stanąć w miejscu Menasa. To prawda, że nie jesteśmy świętymi mężami pustyni i pewnie nie będziemy męczennikami, ale pragnienia w głębi serc są podobne. Może to obraz przyjaźni, która dopiero nadejdzie wraz z naszym poruszeniem serca, nawróceniem. Przyjaźni, w której Bóg nieustannie pragnie z nami trwać, a tylko czasem pyta, czy już jesteśmy na nią gotowi. Idzie w drodze z nami, tylko nam często brakuje sił, by zapytać Go, czy to rzeczywiście On, „a nie każe nam iść żadną z dróg, której by sam nie przeszedł i na której nie szedłby z nami” (D. Bonhoffer)

* Interpretacja ikony na podstawie artykułu ks. Rafała Szwedowicza (http://rafalszwedowicz.blogspot.com) umieszczona za zgodą autora.

Kalendarium wydarzeń

Maj 2024
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Brak wydarzeń

rekolekcje